Blog

Biżuteria towarzyszy nam od tysięcy lat i choć kojarzy się przede wszystkim z drogimi ozdobami do wieczorowych kreacji, pełni ona także inne, ważne funkcje. Część z nich zmieniała się wraz z upływem lat, inne są nadal niezmienne. Sprawdź, w jakich celach można dziś nosić biżuterię.

Biżuteria przez tysiąclecia

Pierwsze ślady biżuterii notuje się na 100 tys. lat wstecz – były to proste naszyjniki lub bransolety, najczęściej zdobione kośćmi zabitych zwierząt. Ozdoby te miały kilka istotnych zastosowań, wśród których znalazły się walory estetyczne i identyfikacyjne (przynależność do danego plemienia). Z czasem jednak pierścienie i inne „świecidełka” zaczęły spełniać inne role – szybko stały się wyznacznikiem pozycji społecznej, a także w celach religijnych.

Jakie role spełnia biżuteria dzisiaj?

Zakup naszyjników czy pierścionków jest obecnie dostępny dla każdego i z tego powodu funkcje takich ozdób są bardzo różnorodne. Wśród najważniejszych z nich można wymienić:

  • Dekoracja – piękne brylanty, świecące złoto i delikatne kształty wciąż stanowią doskonałą ozdobę i uzupełnienie wielu kreacji, szczególnie tych na specjalne okazje. Produkt typu bransoletka męska coraz częściej spotyka się również u panów.
  • Wyraz uczucia – złote obrączki stanowią tradycyjny element każdego ślubu, ponieważ są symbolem przywiązania i miłości. Pierścionek towarzyszy także oświadczynom.
  • Informacja – coraz częściej można znaleźć naszyjniki, na których umieszczone są ważne dane ich właściciela, takie jak grupa krwi czy dane osobowe (nieśmiertelniki).
  • Funkcje religijne – krzyżyki, sześcioramienna gwiazda czy mała, buddyjska, to symbole, które nosimy w formie biżuterii. Nierzadko stanowią one również zewnętrzną manifestację wiary.
  • Wyróżnik– bogata kolekcja biżuterii może świadczyć o zamożności jej właściciela. Ilość pierścieni, naszyjników czy broszek nadal wskazuje więc na status społeczny.
  • Funkcje użytkowe – broszka, szpile czy złote agrafki pomagały niegdyś przy przypominaniu ubrań; obecnie w modzie pozostają złote spinki do mankietów.
  • Pamiątka – piękna bransoletka damska to doskonały pomysł na prezent, może stanowić również pamiątkę po kimś. Podobnie biżuteria z grawerem – jest szczególnym znakiem pamięci, który w przyszłości będzie przywoływać wiele beztroskich wspomnień.
  • Talizman – biżuteria może być też talizmanem przynoszącym szczęście. Szczególnym elementem jest tu biżuteria patriotyczna, np. rozetki z okazji Święta Niepodległości.

Powyżej zebraliśmy najczęściej spotykane funkcje biżuterii, jednak dla każdego z nas może ona mieć inny wymiar, dlatego też jest wciąż tak chętnie wybierana zarówno przez panie, jak i panów.

Biżuteria niejedno ma imię

Złote i srebrne ozdoby nie mają jedynie waloru estetycznego, ale często wyrażają uczucia, poglądy czy przynależność do danej grupy. Mogą być też ważną pamiątką czy prezentem i często łączą w sobie kilka funkcji jednocześnie. A jaką rolę w Twoim życiu spełnia biżuteria?